126 Kiloadan 68 Kiloya Düştü

126 Kiloadan 68 Kiloya Düştü

20 ay önce aşırı kiloları nedeniyle Diyetisyen Rabia Gül Kepekçi’ye başvuran Songül Akınç, 12ğlıklı bir şekilde 126 kilodan 68 kiloya düştü. Konu hakkında konuşan Diyetisyen Rabia Gül Kepekçi; ‘Vücudun belirli bir çalışma sistemi vardır. Vücudun büyümes ve dokuların yenilenmesi ancak vücut için gereken besinlerin yeteri kadar alınmasıyla mümkün olur. Her insanın kendi boy kilosuna göre ideal bir kilosu vardır. Kişi bu ideal kilosunu koruyabilmek için yasaklardan ziyade vücudun yaktığı kadar kalori alacak şekilde beslenilmesiyle mümkün olmaktadır.’ demektedir.

Vücuda harcandığından fazla kalori girdiği takdirde bu yağlanmalara neden olmaktadır diyen Kepekçi ‘Bu yağlanmalar ile birlikte obezite ortaya çıkmaktadır. Bu sorun ile mücadele etmek için ise yemekler kararında yenmeli ve yenilen yemek hareket ile yakılmalıdır. Songül hanım ile 20 önce karşılaştığımda 126 kiloydu Kolesterolü sınırdaydı ve normali 100 olan açlık kan şekeri 120 civarındaydı. Yaptığımız program ve diyet listesi ile ile birlikte ilk ay 8 kilo, ilk 6 ayda ise 35 kilo verdi. Bununla beraber diyete ilave egzersizler yaptı. Bu egzersizler ile verilen kilo yağdan eksilir. Bu şekilde kaslar muhafaza edilir. Songül hanım verdiği 58 kilonun 48’ini yağdan kaybetti’ demektedir.

Sağlıklı Bir Diyet İçin…

Sağlıklı bir diyetin nasıl olması gerektiği hakkında açıklamalarda bulunan Kepekçi ‘iyi bir diyet tahılların oluşturduğu tüm besin gruplarını içermelidir. Et ve hayvansal ürünler, sebze meyve grubu, süt ve türevleri ve tahılların önemi büyüktür. Tüm bunlardan dengeli bir şekilde alınmalıdır. Zararlı ve karbonhidrat seviyesi yüksek gıdalar az tüketilmelidir. Su ise ancak dengeli beslenme ile birlikte zayıflamada rol oynar. Yemek öncesi mutlaka su içilmelidir. Günde hemen hemen 2 litre su tüketilmesi önerilir. Bununla birlikte diyet kişinin sevdiği besinlerle yapılmalıdır.’ demektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir