Akdeniz Diyeti

Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti dediğimiz diyet tipi temellerini Yunanistan, Girit, Güney İtalya’nın yemek alışkanlıklarından almaktadır. Tüm dünya genelinde doymuş yağı az, tuz oranı düşük, posası fazla tipik Akdeniz mutfağı sağlıklı beslenme şeklinde bilinmektedir. Diyetin başlıca özelliklerinde yeşil sebze, meyve, mercimek, fasulye, bezelye gibi taneli sebzeler ile baklagillerin sık tüketilmesini içerir.

Önemli olan kırmızı etten mutlak suretle uzak durulmasıdır. Balık ve tavuğa ağırlık verilebilir. Az yağlı süt ve süt ürünlerinin tercih edilmesi ve Akdeniz mutfağının olmazsa olmazı zeytinyağı tercih edilmelidir.

Akdeniz ülkelerinde farklılık gösterebilecek diyet tipinde genel olarak ayda bir kırmızı et, haftada bir tavuk, yumurta ve tatlı içermektedir. Bu diyette çeşitli sebze ve meyveler, baklagiller, sert kabuklu kuruyemişler, rafine edilmiş tahıllar, peynir, zeytinyağı, yoğurt, balık ise her gün yenebilmektedir.

Bu beslenme tipi ile kalp ve damar hastalıkları, kanser gibi insan hayatını tehdit eden hastalıklara karşı da önlem alınmış olunmaktadır. Uzman bir diyetisyen ile birlikte programlanacak Akdeniz diyeti kişinin istediği sonucu almasında etkilidir. 

Bu makalemizin anahtar kelimeleri: akdeniz diyeti listesi, akdeniz diyeti ender saraçmuzaffer kuşhan akdeniz diyeti, akdeniz diyeti ile 1 ayda 5 kilo, akdeniz diyeti tarifi, akdeniz diyeti nedir, akdeniz diyeti 2 haftada 8 kilo, akdeniz diyeti yapanlar olarak belirlenmiştir.

One Reply to “Akdeniz Diyeti”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir