Alıntı Yapma Şartları

Alıntı Yapma Şartları

diyetisyenim.org, telif haklarına önem verir ve aynı özenin siz alıntı yapacak okurlarımız tarafından gösterilmesini de beklemektedir.

Sitemizdeki herhangi bir makaleden, iki paragrafı geçmemek koşuluyla ve kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.

Kaynak göstermeden bir yazının kopyalanması, kaynak belirtilse dahi yazının tamamının kopyalanması, kasten veya yanlışlıkla sahte, yanlış veya yanıltıcı kaynak gösterilmesi ve benzer davranışlar Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 71. Maddesine aykırı olup yasal süreç başlatılması halinde suçlu 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilir.

diyetisyenim.org hak sahibi olduğu yazıların çalınması halinde, öncelikle iyi niyet çerçevesi içerisinde söz konusu kişiye gayrı resmî bir ihtar yollayacak, ilgisiz kalınması halinde hukuki süreç başlatılacaktır.

Görsel Alıntı Yapma Şartları

Tarafımızdan çekilmiş yada bilgisayar ortamında hazırlanmış hiçbir görsel, yazılı iznim olmadan ticari amaçlı olarak kullanılamaz. Tarafımızdan çekilmiş hiçbir görsel üzerinde oynama yapılarak aynı adla veya farklı bir adla halka açık bir ortamda yayına alınamaz, kullanılamaz.

Görsellerin tamamı, ticari olmayan amaçlar için, baskı almadan, kaynak göstermek ve üstünde oynama yapmamak koşuluyla kullanılabilir, depolanabilir, paylaşılabilir, çoğaltılabilir.

Aksi bir durumda FSEK’nin ilgili maddeleri gereğince hukuki süreç başlatılacaktır.

Kaynak Göstermek Nedir?

Kaynak göstermek, diyetisyenim.org adresindeki orijinal yazının bulunduğu adrese “diyetisyenim.org’dan alındı.” “Orijinal Kaynak” “Metnin Tamamını Okumak İçin Tıklayın” gibi bir ifade ile “nofollow” olmayan link vermektir.

Forum yazarlarının sıkça yaptığı, tüm yazıyı kopyala yapıştır yapıp “Alıntıdır.” yazmak kaynak göstermek değildir.

Yazının tamamının kopyalanması (kaynak gösterilse dahi) alıntı yapmak sayılmamaktadır. Bunu yapabilmek için hak sahibinden yazılı izin alınması gerekmektedir.

Bu konu ile ilgili olarak Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili maddeleri incelenerek daha fazla bilgi elde edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir