Beden Kitle Endeksi Hesaplama

Beden Kitle Endeksi Hesaplama

Beden kitle endeksi dediğimiz şey kişinin kütlesinin boyuna oranla sağlıklı bir aralıkta olup olmadığını belirlemeye yarayan parametre şeklinde tanımlanmaktadır. Belirlenmiş ideal aralığın altında kalan bir kişi sağlığı için kilo almalı, üstünde kalıyor ise kilo vermelidir. Bazı sunulan diyetler kişileri bir ayda mucize şekilde zayıflatacağını iddia ederler. Ancak uzmanlara göre yetişkin bir insanın haftada 1 kilodan fazla vermesi sakıncalıdır. Kişi aldığı fazla kaloriyi yakarsa yağ stokları erimeye başlayacaktır. Sonrasında kişi zayıflamaya başlayacaktır.

Kilo kontrolü kişinin kendisi ile alakalıdır. Zayıflamaya karar veren kişi inançlı ve istikrarlı bir şekilde bunu sürdürmelidir. Arada yenebilecek fazla öğünler kişiyi ödüllendirme maksatlı olmalıdır, ayarında olmalıdır. Kişi sürekli diyeti düşünür ve tartılardam inmez ise psikolojik olarak bu kişiyi zor duruma sokar. Yapılması gereken en önemli şey iradeli olabilmektir.

Beden Kitle Endeksi Hesaplama

Kilonuz:

Boyunuz:

Kitle Endeksin
20

Beden kitle endeksi boyunuza göre kilonuzun ideal olup olmadığını hesaplamanıza yarayan bir formüldür. Bu formül sayesinde zayıf mı, normal kilolu mu, şişman mı veya obez mi olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

18,5 altı çok zayıf olarak,

18 ile 24,9 normal kilolu,

24,9 ile 29,9 arası kilolu

29,9 dan sonrası ise obez olarak nitelendirilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir