Botoksla Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Botoksla Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus bayanlara oldukça sıkıntı yaşatan bir hastalık olmakla beraber tedavisi de mümkün bir rahatsızlıktır. Bazı uzmanlar vajinismus tedavisi adı altında farklı ve çeşitli ilaçlar tavsiye edebilmektedir. Ancak bu tür ilaç ve yöntemlerin başarı şansı oldukça düşüktür. Bu sebeple modern cinsel terapi yöntemlerine her daim güvenmek en mantıklı çözüm olacaktır.

Son zamanlarda bayanlar tarafından en sık sorulan sorulardan birisi de botoksla vajinismus tedavisi mümkün olup olmayacağıdır. Botoksla vajinismus tedavisi mümkün, şimdi bu konuyu detaylı ve açıklayıcı bir şekilde ele alalım.

Botoks Tanımı

Öncelikle botoksun tanımına yaparak başlayalım. Botoks “Clostridium botulinum” adı verilen bir bakteri vasıtası ile üretilen dünyanın en güçlü zehirlerinden birisi olarak bilinmektedir. Bu bakteri, kasları geçici olarak felç etmesi ile tanınır. Bu sebeple botoks spastik özürlülük, şaşılık gibi pek çok durumda kasların kasılmasını engellemek maksadıyla sıklıkla tercih edilmektedir.

Bununla beraber botoks kozmetin sanayide de sıklıkla kullanılır. Özellikle yüz kısmında, ince çizgili kaslara uygulanması ile bilinir. Bu şekilde kasların spazmı giderilerek kırışıklıkların açılması sağlanabilmektedir. Bilindiği gibi yüzdeki kırışıklıkların sebebi bölgedeki kas kasılmalarının kalıcı bir hale gelmesidir. Yine aynı doğrultudan gidersek vajinismus da vajina içerisindeki kasların içine yapılarak kasların gevşetilmesi sağlanabilir.

Vajinismusta Botoks Uygulaması

Son günlerde oldukça yaygın hale gelen vajinismusta botoks uygulaması genel anestezi altında, yani hasta uyurken ve bir şey hissetmezken vajina içerisine uygulanan enjeksiyon ile gerçekleştirilir. Botoks uzman hekim tarafından vajina içerisine enjekte edilir ardından hasta evine gidebilmektedir. Vajinismus tedavisi olanlar bu kolay işlem ile korkularından kurtulabiliyorlar.  Burada temel işlev olan vajinadaki kasların gevşemesi belirli bir süre zarfında gerçekleşecektir. Sonrasında hasta bu sıkıntıyı en güvenli şekilde arkasında bırakmış olacaktır.

Vajinismus Hastalığı Tedavisi İçin Neden Botoks Tercih Edilmeli?

Vajinismustan dert yanan pek çok kadın için botoksla vajinismus tedavisi bir umut olmuştur. İlaç tedavilerinin işe yaramadığı pek çok husus nedeniyle botoksla vajinismus ayrıcalıklı bir alternatiftir. Vajinismus hastalığı tedavisinde botoks uygulaması yurt dışındaki merkezlerde uygulanmaya başlanmış ve başarılı sonuçlar ile örnek teşkil etmiştir. Ülkemizde de bu uygulama gerçekleştirilmiş ve uzman bayan doktorların başarılı sonuçları ile adından söz ettirmiştir.

Elbette konusu geçmişken burada bir noktaya dikkat çekmekte fayda vardır. Hastaların korktuğu bir durum olan istismar durumu vajinismus tedavisi bayan doktor sayesinde ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle bu konuda tereddütü olan hastalar mutlaka sağlık merkezine gitmeden önce alanında uzman bayan doktorların varlığını araştırmalıdırlar. Vajinismus tedavisi bayan doktor ile hem daha rahat hem de istismar gibi konulara kapalı olduğundan daha güvenlidir.

Kaynak: https://www.meltemhastanesi.com/makale/botoksla-vajinismus-tedavisi_341.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir