Burun Eti Ameliyatı Faydaları ve Zararları

Burun Eti Ameliyatı Faydaları ve Zararları

Burun eti ameliyatı yaptırmak isteyenlerin çoğu burun tıkanıklığı ve nefes alamama gibi şikâyetlerden dolayı bizlere başvurmaktadır. Bunun sebeplerinden biriside mevsimsel alerjidir. Mevsim değişikliğinden dolayı alerjik bünyeye sahip olan kişilerin burun etleri şişmekte ve kişilerin yaşam kalitesini azaltmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için kişinin burun eti tedavisi olması gerekmektedir. Tedavi hakkında bilgi vermeden önce sizlere burun etimiz hakkında bilgi vermek isterim.

Burun eti(Konka)

Literatürde konka diye adlandırılan burun etleri burun içerisine çekilen havanın sıcaklığını ayarlayarak burun içerisinden akciğerlere gönderimini sağlayan bir organımızdır. Kısacası burun etlerimiz vücudumuzun klimasıdır diyebiliriz. Burun içerisinde sağda 3 tane ve solda 3 tane olmak üzere toplamda 6 tane burun eti vardır. Bazı koşul ve nedenlerden kaynaklı olarak burun etleri şişerek nefes almayı zorlaştırabilir.

En sık kimlerde görülmektedir

Genellikle alerjik bünyeye sahip olan kişilerde veya sigara içenlerde sıklıkla görülmektedir. Ayrıca burun eğriliği olan kişilerin bir burun deliği tıkalı ise diğer burun eti sürekli çalıştığı için şişer ve burun deliklerinin her ikisinin de tıkanmasına neden olur.

Burun tıkanıklığının belirtileri nelerdir

Burun tıkanıklığının en temel ve bariz belirtileri arasında burundan konuşma gelmektedir. Bu sebepten dolayı uyurken istem dışı olarak ağızdan nefes almaya başlanır. Dolayısıyla ortamdaki havadan kaynaklı olarak ağız ve üst solunum yollarımız kurur ve birçok hastalığa karşı bünyemiz zayıf hale gelir.

Biz bunu fark etmeyiz ama uyku sırasında daha belirgin hale gelir. Burundan aldığımız solunum yeterli olamadığı için akciğerlerimizde yeterli hava alamaz, bundan kaynaklı olarak vücut yeterli oksijen sağlayamaz. Dolayısıyla dokularımız ve organlarımız yeterince oksijen alamadığı için vücudumuz yeterince dinlenemez. Sabahları aşırı derecede yorgun uyanırız. Gece boyunca ağız solunumu yaptığımız için sabahları ağız kuruluğu ve tat bozukluğu ile uyanırız.

Ameliyat Hangi Durumlarda Tercih Edilmeli?

İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı veya her iki burun deliğinin tamamen kapandığı durumlarda tercih edilebilir. Burun etimiz vücudumuz için gerekli bir organımızdır. Bu anormal durumdan kurtularak konkaların orijinal boyutuna getirilmesi gerekir. Burun eti tedavisi artık daha basit ve kolaydır.

Ameliyat Tekniği Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hastalarımızın en sık tercih ettiği burun eti ameliyatı yöntemi Radyofrekans ile Konka küçültme operasyonudur. Bu işlem genellikle 5-10 dk. sürmektedir. Hasta gün içerisinde normal yaşantısına geri dönebilmektedir. Bu sayede burun etleri orijinal boyutlarına geri döndürülür. Fakat konkaların şişmesine sebep olan hastalık ortadan kalmaz ize burun eti tekrardan şişmeye çalışacaktır. Bu nedenle bu durumun tekrar etmemesini sağlamak amacıyla hastalarımıza cerrahi yöntemleri tercih edebilmekteyiz. Şayet cerrahi bir yöntem tercih edilir ise hasta gün içerisinde taburcu edilebilir ve ortalama 4-8 hafta içerisinde iyileşme tamamlanır. Burun eti ameliyatı ve burun eti tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için linklere tıklayabilirsiniz.

Burun Eti Ameliyatı Faydaları

  • Rahat bir şekilde nefes alma
  • Uyku düzeninin tekrardan kazanılması
  • Yaşam kalitesinde artma
  • Burun tıkanıklığından dolayı oluşan psikolojik bunalımdan kurtulma

Burun Eti Ameliyatı Dezavantajları

Herhangi bir dezavantajı yoktur. Fakat kişinin bünyesine bağlı olarak tekrar etme olasılığı vardır. Bu durumda genellikle ikinci seans uygulamasına gidilir. 2. Seans sonrasında bu durum ortadan kaldırılır. Fakat doktor seçimi çok önemlidir. Doktorun bu konudaki uzmanlığı size güven vermeli ve tekrar etme olasılığı en aza indirilmelidir.

Kaynak: http://www.burunetiameliyati.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir