Cambridge Diyeti

Cambridge Diyeti

Cambridge diyeti , hakkında pek fazla Türkçe kaynak bulunmayan kimi sayfalarda ise yarım veya eksik bir şekilde paylaşılan bir diyet haline gelmiştir.  Burada Sizlere orjinal kaynağından elimden geldiği kadar çevirisini yaparak diyeti ve detaylarını anlatacağım.

Cambridge Diyeti Nedir ?

Diğer diyetlerin aksine, Cambridge diyeti plan ve kilo oranı belirlenerek yapılan benzersiz bir diyettir. Destek ve program yelpazesi geniştir. Herkes için uyarlanabilmektedir. Hedefi dengeli ve bilinçli kilo kaybıdır.

Önce Kendinizi Alıştırın …

Cambridge diyeti altı adımdan oluşur ve büyük numaralı adımlar kolay , daha küçük numaralı adımlar ise başlangıç için daha zordur.  Yani şöyle bir örnek ile daha anlaşılabilir hale getirebiliriz.

Diyetin 6. basamağı daha doğrusu yeni başlayanlar için ilk basamağı günlük 1500 kalori + sevdiğimiz bir yiyecek şeklinde başlıyor. Planlanan süre zarfında sevilen bir yiyeceğin de listenizde olması sizi motive edecektir. bir sonraki adımda ise yani 5. basamakta sizden sadece 1500 kaloriye sahip listeyi uygulamanızı isteyecektir ve sevdiğiniz yiyeceği listeden çıkarmanızı isteyecektir.
Gördüğünüz gibi kullanıcı dostu ve planlı bir başlangıç ile yavaş ama etkili olmayı hedefliyor.

Planlarınızı Diyet olarak Görmeyin …

Cambridge diyetinin felsefesi aslında planlı olarak başlayıp yaşam tarzınız haline gelmektir. Bu nedenle 6 basamağa bölünmüş ve başlangıç -> alışma -> benimseme görüşünü savunmaktadır.

İstikrar Felsefeniz olmalı …

Diğer diyetler hızlı kilo kaybı iddiasını sürekli tekrarlarlar fakat bilmeniz gereken hızlıca kilo kaybetmenin devamlılığı olmayacaktır. Sadece kilo kaybı tek başına zayıflamak anlamına gelmez. Formunuzu alışkanlıklarınızla bütünleştirmez iseniz zor ve sağlıksız kilo kaybının bir amacı olmayacaktır. Nitekim bu diyetler “Şok diyet” diye tabir edilen bir anda neredeyse hiç bir şey yemeden yapılan sağlıksız diyetlerdir.

Nereden Başlamalıyım ?

Öncelikle Cambridge Diyeti amaca yönelik olarak esnek bir şekilde yapılandırılabilir.
Yani amacınız kilo vermek mi ?
Yoksa form tutmak mı ?
Yada önce kilo verip daha sonra formunuzu korumak mı ?

İşte hepsi için uygun seçenekleri olan bir Diyet Planı.

Zorluk Seviyenizi Belirleyin …

Önceki kısımlarda sizlere 6 basamaktan oluşan bir program olacağını söylemiştik. Artık diyet programımızın ne oduğunu ve felsefesini anlamış olduğunuzu düşünüyor ve adımlarımıza geçiyoruz.

Tabi adımlara başlamadan önce şunu söylememiz gerekiyor. 6 adım, 6 farklı seviye ve amacınız bunları seçerken size yol gösterecek.

Eğer formda olduğunuzu düşünüyorsanız yüksek değerli basamaklardan başlayabilirsiniz. Böylelikle gündelik yaşamınızdan farklı olarak artık yediğiniz yiyeceklerin kalorilerini merak edecek ve ne kadarının yeterli olduğunu bileceksiniz.

Örnek olarak, yanlızca 1-3 kilo arası bir kilo kaybı yeterli ama sizin için asıl önemli olan daha sonra bu kaybı korumaksa ve bu işlem sırasında kendinizi zorlamamak istiyorsanız. 4 – 6 basamaklar arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Genel olarak tüm adımlarda geçerli olan ana kuralı korumaktadır.

İlk Kural

Kalori İhtiyacınızı Hesaplayın . İnsanların kalori ihtiyaçları  bazı kaynakların 2000 kal. civarı olarak belirtmesinin aksine birbirinden farklıdır. Daha az yada daha fazla kaloriye ihtiyacınız olabilir. Bunun için kalori ihtiyacınızı hesaplayın.

Yediklerinizin kalorisini bilin …

Artık ne kadar kalori ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. Peki yiyeceklerin sahip olduğu kalorileri biliyor musunuz ?
Yaşam tarzınız haline gelmeye başlayacak bir programdan bahsediyoruz. O zaman yiyeceklerin kalorilerini öğrenmek keyifli bir hale gelecek. Yasalara göre her gıdanın ne kadar kaloriye sahip olduğu ambalajında yazmaktadır. Bunun dışında ülkemizde kimi ürünlerin ambajı olmadığını düşünürsek bunun bir engel olduğu hissine kapılmayın. Gelişen mobil cihazlar ve internet her yerde olduğu gibi burada da ihtiyaçlarımıza koşuyor. Küçük bir arama sonrasında hemen sonuçları görebiliriz. Bir süre sonra zaten yiyeceklerin kalorilerini biliyor , öğrenmiş olduğunuzu görüyor olacaksınız.

İhtiyaçlarınızı gününüze dağıtın…

ihtiyacınız olan kaloriyi hesapladınız. Bu ihtiyacı karşılayacak sağlıklı besinleri seçtiniz. Şimdi sırada bunu nasıl kullanacağınıza geldi.

Bu konuda Cambridge Diyetinin size sunduğu bir grafik var bunu kullanabiliriz.

steps

1. ADIM: Görüldüğü üzere seçtiğiniz yiyeceklerin 440 – 555 kaloriye denk gelen kahvaltı ürünlerini tercih edebilirsiniz.

2. Adım: Kahvaltı sonrası ara öğün olarak düşünebilirsiniz. kalori cetvelinden sevdiğiniz yiyecekler arasından kahvaltıda aldığınız kaloriyi 810 kaloriye tamamlayacak bir yiyecek tercih edebilirsiniz.

3. Adım: Öğlen yemeğini ifade eden bu adımda ise yine aradaki farkı kapatabilecek bir yiyecek tercih edebilirsiniz. Fakat aradaki kalori farkının az olduğunu görüp size yetip yetmeyeceği konusunda düşünceleriniz olursa 4. adımı birleştirerek 5. adıma geçebilirsiniz.

4. Adım: Ara öğün programın genel itibari ile sık ama az yeme niteliği taşıdığını farketmişsinizdir. Böylelikle de  hem açlık hissi başlamadan bir şeyler atıştırabilmiş olup hemde gerçek anlamda ne yediğinize hakim olabilirsiniz.

5.Adım: Bu adım genel olarak kalori takibinin sürdüğü en önemli adımdır. Bu adımda ihtiyacınız olan kaloriyi tercih ederken mutlaka az yağlı yada yağsız sebze ağırlıklı yiyecekleri tercih etmelisiniz.

6.Adım: Günün en son öğünü olarak düşünebilirsiniz dikkatinizi çektiyse ihtiyacınız olan kaloriye ulaştınız fakat böyle bir adım var. Bunun sebebi bu tabloda 1500 kalori ihtiyacı olan bir bayanın ele alınmış olması. Ve gün sonlarında bir çay yada kahvenin tatlandırıcı eşliğinde içilebilmesinin bir zarar taşımaması. Ayrıca mevsim meyvelerinin minimum düzeyde yenebilir olmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir