Çorba Diyeti

Çorba Diyeti

Son zamanlarda gazete , internet ve medyada gündemde olan bir diyetten bahsedeceğiz. Diyetimizin adı “Çorba Diyeti”. Çorba diyeti yapanlar ve çorba diyeti ile zayıflayanlar  çorba diyeti yorumları ile bizi bu diyeti paylaşmaya teşvik etti.

Bir çok çorba diyeti, tarifi ve önerileri paylaşılıyor. Ancak sağlıklı zayıflamanın yolu doğru beslenme ve egzersiz yapmak olduğunu belirtmeliyiz. Başarılı diyetisyen Gizem Tutar hızlı kilo vermek için doğada hiçbir mucizevi bitkinin bulunmadığını söylüyor. Ayrıca piyasada pek çok çorba diyetinin yer aldığını, buna rağmen çorba diyetlerinin bir kilo verme yöntemi olarak kabul edilmemesi gerektiğini ekliyor. Çorba diyetinin haftada en fazla bir gün yapılması gerektiğini ve yağ yaktırıcı çorba tarifini dile getiriyor.

Kültürümüzün vazgeçilmezlerinden olan çorbalar içinde her türden malzeme ile yapılabilmektedir. Mercimek , nohut gibi baklagillerden kelle paça gibi etli yada sakatatlı çorbalar yapılmaktadır. Zayıflatan çorba diyeti akımı lahana çorbası ile kendini göstermiştir. Çorba diyeti ile zayıflama aslında temel olarak diğer diyetlerle aynıdır. Sadece çorba tüketilerek alınan kalori miktarı en aza indirgenir ve zayıflama sağlanır. Vücut ihtiyacı olan kalori miktarından daha az kalori aldığı zaman kilo kaybı yaşanmaya başlıyor.

Bu ve bu şekildeki diyetler uzun süre uygulanmamalıdır. Uygulandığı taktirde kas kaybı , metabolizmanın yavaşlaması gibi sonuçları beraberinde getirir. Kısa süreli elde edilen başarı uzun süreçte bakıldığında kayıpları beraberinde getirecektir.

Çorbalar ile ilgili bilmeniz gerekenler …

Yukarıda da söylediğimiz gibi sağlıklı yaşam ve zayıflama doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile mümkündür.

Ana yemeklerden önce tüketilen çorba beraberinde tokluk hissi getirdiği için daha az kalori alımına sebep olmaktadır. Kişilerin kendilerini daha uzun süre tok tutmasını sağlamaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalarda gün içinde karbonhidrat ağırlıklı çorbaları tercih eden kişilerin gün sonuna kadar karbonhidratlı yiyeceklere yöneldiği , aynı şekilde proteinli çorbaları tüketenlerin de gün sonuna kadar proteinli besinleri tercih ettikleri görülmüştür.

Yağ Yaktıran Baharatlı Bal Kabağı Çorbası

  • 1 t. kaşığı fındık yağı
  • 1 t. kaşığı zeytinyağı
  • 2 orta boy beyaz soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 1 t. kaşığı acı kırmızı pul biber
  • 2 çay kaşığı köri tozu
  • 1 silme çay kaşığı karabiber
  • 200 gram bal kabağı
  • 1 su bardağı tavuk suyu
  • 1 su bardağı süt ( light süt önerilmektedir)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir