Diyet Izgara Tavuk Nasıl Yapılır?

Diyet Izgara Tavuk Nasıl Yapılır?

Özellikle sporcular başta olmak üzere yağsız ve protein değerleri açısından zengin beslenmek isteyenlerin tercihi tavuk eti oluyor. Bu besleyici ve son derece lezzetli olan gıda, zengin vitamin ile mineral içeriği ve düşük kalorili oluşu sebebiyle’de diyet yapanların da gözdesi. Sizlerle paylaşacağımız makalemizin alt başlıklarında fırında ızgara tavuk nasıl yapılır, ızgara tavuk tarifi ve ızgara tavuk kaç kalori isimli yazıları okuyabilirsiniz.

Tavuk Etinin Faydaları Nelerdir?

Vücut geliştirme ve güce dayalı sporlarda sıkça tüketilen protein ve yağ içerikleri açısından çok önemli avantaja sahip olan tavuk eti özellikle demir, fosfor ve B grubu vitaminlerinin de kaynağıdır. Protein ve yağda olduğu gibi insan vücudu için son derece faydalı olan vitamin ve minerallerde tüm karkas da homojen olarak dağıtılmıştır. Tavuğun but eti, göğüs etine göre daha fazla B2 (riboflavin) ve B1 vitamini (tiamin), daha az da pp (niasin) vitamini içermektedir. Tavuğun but etinde, göğüs bölgesi etine kıyasla demir, çinko ve sodyum içerikleri daha fazladır.

Diyet Izgara Tavuk Malzemeler
Diyet Izgara Tavuk Malzemeler

Diyet Izgara Tavuk Malzemeler

  • Yaklaşık 150 gram kadar kemiksiz olarak hazırlanmış ızgara tavuk,
  • Orta boy Yarım kabak,
  • 1 adet orta boy havuç,
  • 1 adet sivri biber,
  • 1 adet orta boy domates.

Diyet Izgara Tavuk Hazırlanışı

Kemiksiz bir biçimde pişirilecek ızgaraya uygun şekilde hazırlanmış tavuk göğsü, önceden ısıtılmış ve çok az bir şekilde yağlanmış ızgara üzerine eşit miktarda pişecek tertipte düzgün bir şekilde yerleştirilerek pişirilir. Tavuğun yanına garnitür olarak kullanacağımız domatesler ve biberler’de ikiye bölünerek ızgarada biraz közlendikten sonra havuç ile kabak haşlanır ve daha sonra “ızgara tavuk” ile birlikte servis edilir.
Afiyet Olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir