Ebru Şallı Diyeti

Ebru Şallı Diyeti

Yaptığı televizyon programlarında sağlıklı bir şekilde zayıflamanın spordan geçtiğini defalarca kez vurgulayan ebru şallı, pilates yaptırarak zayıflatmaya devam ediyor. Ebru şallı diyet yapanlar a spor da yapmalarını öneriyor. Özellikle pilatesi tavsiye eden ebru şallı, pilatesle zayıflamanın daha kolay olacağına işaret ediyor. Pilates. Tekniğine de ismini veren Joseph pilates tarafından bulunmuştur. Pilates. 30 ila 40 Hareketle güçlü bir bünye ve sağlıklı bir vücut oluşumunu sağlıyor. Joseph pilatesin “kontroloji“ adını verdiği yöntem, zihin ve bedenin bütünlüğünü denge ile nefesin kullanımıyla birleştirip,  kemik ve kas gücünü arttırmaya eklemleri, karın kaslarını çalıştırmayı hedefleyen bir metot dur.

PİLATES PRENSİBİ

  Konsantrasyon: Konsantrasyon pilates için en önemli unsurlardan biridir. Pilates yaparken hangi kas gurubunun çalıştığını bilmek ve hissetmek gerekmektedir.

 1. Kontrol: Pilates uygulamasında iyi bir kontrol için, bedeninizin yeterli miktarda dinlenmesi ve hareketlerin eksiksiz yapılması şarttır.
 2. Merkezleme: Merkezleme uzamayı ve esnemeyi sağlar. Pilates metoduyla yapılan doğru hareketlerin kaynağı bel, göbek ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı çalıştıran kas sistemlerinin sürekli aktif ve esnek olmasını sağlar.
 3. Akıcı hareket: Haraketi yaparken acele etmememiz gerekir. Çalıştırılması istenen kas gurubunun hissedilerek duraksamadan akıcı bir şekilde yapılmalıdır.
 4. Kesinlik: Hareket yapılırken amaçsızca değil tam yapılmalıdır. Haraketler birbiriyle orantılı ve koordineli bir şekilde yapılmalıdır.
 5. Nefes: Pilatestede diğer spor branşlarında olduğu gibi nefes alıp vermek çok önemlidir. Gerilim olmadan yâda panik yapmadan, sırtımızın arkasına ve altına alınan nefesi tamamıyla dışarı vererek hareketi sonlandırmalıyız.

 Pilates doğu ve batı felsefelerini içeriğinde barındıran, yoga, jimnastik, kuvvet egzersizlerinin tamamından oluşturulan bir yöntemdir. Joseph pilates tarafından, 1920 de zihni ve vücudu geliştirmek amacıyla geliştirilmiştir.

PİLATESİ HERKES YAPABİLİR Mİ?

 EVET. Pilatesi her yaştan insan rahatlıkla yapabilir yeter ki hareketleri düzgün ve doğru yapalım.

Günümüzde dansçıların, balerin ve baletlerin, sinema ve tiyatro sanatçılarının diğer yorucu sporları yapmak istemeyen herkesin tercih ettiği bir spordur pilates. Ayrıca duruş bozukluğunda sakatlanmaya bağlı rehabilitasyonlarda da çok faydalıdır pilates.

PİLATESİN FAYDALARI KISACA NEDİR?

  Sıkı bir karın kası yapmanızı sağlar.

 1. Vücudunuzdaki tüm kasların gelişmesin ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
 2. Vücut duruşunuzun daha düzenli ve dik olmasını sağlar.
 3. Kas kontrolünün sizin elinizde olmasını sağlar.
 4. Kan dolaşımını etkileyerek, vücutta rahatlamayı sağlar.
 5. Fiziksel düzeyinizi maksimuma çıkarır.
 6. Sakatlanma düzeyini minimuma düşürür.
 7. Odaklanma ve yoğunlaşma düzeyinizi yükseltir.
 8. Fiziki ve atletik özelliklerinizi düzeltir.
 9. Kendinize olan güveni arttırır.

  Ebru şallı diyeti hakkında ben hiçbir zaman aç kalmam ve insanlara şunu yiyin yada bunu yiyin diye öğütlerde bulunmam diyor. Dolayısı ile az ve öz yediğinizde her şeyden yiyebilirsiniz. Ebru şallı diyet ve sporla alakalı çok güzel tavsiyelerde bulunuyor. Ayda bir kez fastfood yiyebilirsiniz. Hiç bir zaman aç kalmayın az az çok sık yemek yiyin. Günde 7 yada 8 öğün yemeniz metabolizmanızı hızlandıracaktır. Dışarıdayken çantanızda mutlaka düşük kalorili yiyecekler bulundurun. Bunlar çiğ ceviz, kuru kayısı, kuru incir, badem ve lifli gıdalar olabilir. İş yerinizde, çantanızda ve evinizde muhakkak ph değeri 8 ve üzeri olan su bulundurun. Mutlaka günde 3 litre su içmeye çalışın.

KIZARTMALARDAN UZAK DURUN

 Çok lezzetli oldukları kadar yüksek miktarda yağ içerdikleri için sağlığa zararlı olduklarını unutmayın. Eğer illa kızartma yapmak istiyorsanız kanola yâda fındık yağını kullanın. Cips ve buna benzer hazır dondurulmuş gıdalardan kaçının.

TATLI YERİNE MEYVE YİYİN

 Yüksek miktarda şeker içeren tatlılar yerine meyve yemeği tercih edin. Evde kendi tatlınızı kendiniz hazırlayın. Az şekerli ve yağı alınmış taze sütle yapılan tatlılar hem hafif hem lezzetli olacaktır.

TUZDAN KAÇININ

 Gün içerisinde fazla tuz tüketmemeye dikkat edin. Yemeklerinizde fazla tuz kullanmayın. Sofranızda tuz bulundurmayın.

Günde 2 fincan yeşil çay içmeyi ihmal etmeyin. Saat 23.30 da yatağa yatmış olun çünkü 7 ila 8 saat düzenli uyumak hem cildinizi gençleştirecek hem sağlık verecek. Mevsim meyveleri ve sebzelerini sofranızdan eksik etmeyin. Mevsiminde bol balık tüketin. Her gün pilatesinizi ve yürüyüşünüzü muhakkak yapın. Son olarak dengeli ve sağlıklı beslenip sporunuzu da ihmal etmezseniz hem vücudunuzdaki ödemi atmış olacaksınız hem kendinizi daha dinç sağlıklı ve mutlu hissedeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir