Epidural ile doğum sancısına son

Epidural ile doğum sancısına son

Doğumun acılı ve ağrılı geçmesi anne adaylarının gözünü korkutmaktadır. Doğum sancıları ve acılarını azaltmak için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Fakat bu yöntemlerin birçoğu normal doğum sürecini engellemektedir. Bu yazımızda sizlere epidural normal doğum hakkında önemli bilgiler paylaacağız. Genel anestezi uygulanan yöntemler sonrasında sezaryenle doğumlar gerçekleşmedir. Bir zorunluluk olmadığı takdirde tavsiye edilen normal doğumdan korkan anne adayları istemeden de olsa sezaryeni tercih etmektedir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkileyen sezaryenle doğum istemeyen anne adayları doğum acısına katlanmak zorunda kalmaktadır. Hem normal doğum yapmak hem de acısını olabildiğince az yaşamak isteyen anne adaylarının imdadına epidural yöntem yetişiyor.

Epidural yöntem doğum sırasındaki acı ve ağrıyı hissetmeyi engelleyen bir tercih sunmaktadır. Aynı zamanda bilincin açık olduğu bu yöntemde anne adayları doğuma tanıklık edebilmektedirler. Özel bir aparat yardımıyla bel kısmından girilerek omurilik çevresine verilen ilaç ile bel altı uyuşturulmaktadır. Hastanın durumuna göre analjezi veya anestezi yapılmaktadır. Analjezi acı hissini ortadan kaldırırken anestezi tüm hissi ortadan kaldırmaktadır. Gerekli görüldüğü takdirde ilaç verilmeye devam edilir. Hasta baskı ve dokunuşları hissetmektedir bu yüzden telkinlere uyabilir.

Dikkat ve uzmanlık gerektiren epidural doğum yöntemi ehil ellerde yapıldığı takdirde oldukça başarılı sonuçlan alınmaktadır. Anne adayı süreci en yalın haliyle takip etmektedir ve bilinci yerinde olduğu için gerekli yönlendirmeler sayesinde doğum çok daha kolay olmaktadır. Sağladığı kolaylık nedeniyle gün geçtikçe daha fazla kişinin tercih sebebi olmaktadır. Doğum sonrasında hem psikolojik hem de fizyolojik olarak az yıpranan anne hemen bebeğiyle ilgilenecek durumdadır.

Epidural yöntemin sağladığı avantajların yanı sıra uzman olmayan anestezi tarafından yapıldığında sorun olmaktadır. Bunların başında tansiyon ve nabız düşmesi gelmektedir. Kusma, bulantı, baş ağrısı ve enfeksiyon gibi sorunlara neden olabilir. Epiduralin yan etkilerinin engellenmesi için deneyimli anestezi uzmanları tarafından yapılması gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir