Epidural Normal Doğum Artık SGK Kapsamında

Epidural Normal Doğum Artık SGK Kapsamında

Son yıllarda sezeryanla doğum oranlarında artış nedeniyle normal doğumu teşvik etmek için çalışmalar geliştiren Sosyal Güvenlik Kurumu son alarak normal doğumlarda anne adaylarının tercih ettiği epidural anestezi işlemini ödeme listesine aldı.

Epidural anestezi nedir sorusunun cevabını Meltem Hastanesi Anestezi Uzmanlarından Uz. Dr. Ali Bestami Kepekçi’ye sorduk. Ağrısız doğum olarak tarif edilen epidural anestezinin SGK kapsamında olmasından duyulan memnuniyetle birlikte normal doğum sayısında artış olduğu gözlemleniyor.

Belden aşağısının anestezi altına alınmasıyla ağrısız ve rahat bir doğumun gerçekleştiğini ifade eden Dr. Ali Bestami Kepekçi “hastanın doğum süreci stresinden uzak tutulmasıyla anne adayı daha konforlu ve bir doğum yapmaktadır. Bu durum hasta ve eşi için hatırlanması daha hoş anılar oluşturmaktadır.” dedi.

Anne Adayının Bilinci Tamamen Açık

Hastayı uyutmadan sadece bel bölgesinden epidural aralık alanından verilen anestezik ilaçlarla belden altı anestezi işlemi gerçekleşir. Böylece hasta doğumu baştan sona bilinci açık bir şekilde takip edebilmekte ve ıkınmalarda daha az ağrı hissettiği için daha güçlü olabilmektedir.

Anne adayının epidural normal doğum esnasında kasılmalarının devamı sağlanmakta, verilen anestezik ilaçlardan dolayı herhangi bir hareketsizlik yada kontrol problemi yaşanmamaktadır. Burada hastanın tamamen ağrısız bir doğuma gireceği şeklinde yanlış bir kanı oluşabilir. Anestezi uzmanı tarafından yapılan uygulamada sıfır ağrının oluşturulması annenin bebeğin vajinadan çıkış anını zorlaştırabilir. Bu sebeple unutulmaması gerek tamamen ağrısız değil, katlanılabilir hafif bir sancı duyulmasıdır.

Epidural anestezi tıbbi bir teknik olup, şimdiye kadar duyacağı sancılardan endişelenerek isteğe bağlı sezeryan doğumlarda ki artışın azaldığı ortaya çıkmaktadır.

İstanbul’da epidural normal doğum yapan hastaneler arasında ilk sıralarda yer alan Özel Meltem Hastanesi, uzmanları tarafından web sitesinden daha kapsalmı bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir