Gebelik Diyeti

Gebelik Diyeti

Gebelik diyet nedir?

Hamile olduğunu yeni öğrenen anne adayının hamilelikte fazla kilo almamak için yaptıkları diyete gebelik diyeti denir. Gebelik diyetinde amaç anne adayını ve çocuğun sağlıklı bir şekilde fizyoloji gelişimin sağlamaktır. Çoğu kadın bebeğinin gelişimi için doğru ve dengeli beslenmediğini düşünür. Hatta ilk aylarında kilo almayan gebeler endişelenebilirler. Aslında tüm bu endişeler çoğu zaman gereksizdir.

“Artık çift canlısın bol bol yemen gerekir” cümlesi hamile kadınlar için artık sıradan bir cümle olmuştur. Bebeğin gelişiminden tereddüt edildiği için büyüyen porsiyonlar daha gebeliğin ilk aylarında itibaren anne adayını yoruyor. Bunun ardından  alınan fazla kilolar sadece dış görünümü etkilemekte kalmıyor, hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiliyor.

İçinizde gelişmekte olan küçük bir varlık vardır, ve onun sağlıklı gelişmesi için ağzınıza koyduğunuz her lokma önemlidir. Çoğu zaman hastaların eline çeşitli diyetler verilmekte ve belli beslenme programlarına zorlanmaktadırlar. Bazı gebeliğin özel durumları haricinde bu tür yaklaşımların hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur. kadınları korkutarak sevmedikleri gıda ürünlerini tüketmeye zorlamak kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Gebelikte beslenme ile alakalı diğer makalelerimiz için Gebelikte Beslenme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gebelikte kilo alımı ne kadar olmalıdır ?

Sağlıklı bir gebelikte alınan kilo ortalama 12 kilo civarında olmalıdır. Gebelik öncesinde anne adayının kilosu da çok önemli. Eğer anne adayı zayıfsa alması gereken kilo 12.5- 18 kilo arasında değişebilir. Normal kilodan olan gebe 11.5- 16 kg yani haftada 400 gramdır. Fazla kilolu bir anne adayının 7-11.6 kg alması sağlığı açısından uygundur. Bu, haftada 300 gram denk gelir. Bir ay içinde 3 kilodan fazla ağırlık artışı olan anne adayının diyet ve yeme alışkanlıklarını gözden geçirmesinde fayda var. Gebelik dönemi de doktor gözetiminde uygun bir diyete başlaması hem kendisi hem de çocuğu için daha iyi olacaktır.

Gebelikte fazla kilo almamak için ? 

Gebe olan kadınların mevcut kilolarını korumak ve için deki canlının da iyi bir şekilde beslenmesini ve büyümesin sağlamak için annenin uzman doktor tarafında önerilen diyet programına uyması gerekir. annenin protein, kalori, c vitaminli besinler kalsiyum ağırlıklı besinleri, yeşil ve sarı sebzeleri, tahılları düzenli ve beli ölçülerde tüketmesi gerekir.

Gebelik Diyeti Listesi
Gebelikte fazla kilolardan korunmak için sizlere önereceğimiz gebelik diyeti listesi aşağıdaki gibidir.

Sabah:
1 bardak ılık süt,
1 adet haşlanmış yumurta,
1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir,
1 dilim kızartılmış tam buğday ekmeği,
1 adet domates, 1 adet salatalık, bol bol maydanoz

Ara öğün:
1 adet mevsim meyvesi,
1 bardak yağsız ayran,
1 ince dilim tam buğday ekmeği

Öğle:

6 kaşık barbunya yemeği
5 kaşık bulgur pilavı
1 bardak yağsız ayran
Bol yeşillikli salata,
1 dilim tam buğday ekmeği,
1 adet mevsim meyvesi

Ara öğün:

1 dilim tam buğday ekmeği,
1 kibrit kutusu kadar peynir,
1 adet domates
1 mevsim meyvesi

Akşam:

 1 porsiyon balık, et ya da tavuklu sebze yemeği
7 kaşık sebze yemeği
1 bardak yağsız ayran,
1 adet domates ve 1 dilim tam buğday ekmeği

Gece: 

3 top vanilyalı dondurma, veya meyve

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir