Gebelikte Ne Zaman ve Nasıl Beslenilmeli ?

Gebelikte Ne Zaman ve Nasıl Beslenilmeli ?

Gebelikte beslenmede dengeyi sağlayabilmek için gebelik öncesine göre ek olarak günlük 20 gr. protein, 12-20 mg. demir, 500 mg. kalsiyum ve ortalama 300 kalorilik enerji alınması gerekir.

KALSİYUM

Kalsiyum bebeğinizin 8. haftasından itibaren oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için gerekli bir mineraldir. Kalsiyum açısından en zengin besinler, peynir, süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Yağı alınmış süt ve yoğurt tercih etmemiz daha doğru olacaktır.

PROTEİNLER

Gebelikte artan protein ihtiyacını karşılamak için kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık, kuru baklagiller gibi protein bakımından zengin besinler tercih edilmelidir. Etin yağsız şekilde tüketilmesi önemlidir. Ayrıca balıkta proteinden başka bulunan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri de bebeğin zeka gelişimi üzerine olumlu etkisi olan maddelerdir.

DEMİR

Gebelikte kan yapıcı, yani demir bakımından zengin gıdaların tüketilmesi önemlidir. Bu besinler; pekmez, kuru üzüm, kırmızı et, yumurta ve kuru baklagillerdir. Ayrıca C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler de bağırsaklardan demir emilimini artıracaklardır. Örneğin; kuru baklagil yemeği ile beraber 1 adet portakal yemek uygun olacaktır. Fakat yine de ilaç takviyesi yararlıdır.

C VİTAMİNİ

Gebelikte metabolizma hızlanacağı için C vitaminine ihtiyaç da artacaktır, bu da ancak düzenli beslenme ile karşılanmaktadır. C vitamini; portakal, limon, yeşil biber, çilek, domates, karnabahar, lahana, greyfurt, kivi pek çok sebze ve meyvelerde bulunur.

FOLİK ASİT

Folik asit, bebeğin merkezî sinir sisteminin gelişmesinde çok önemlidir. Taze sebzeler folik asit kaynağıdır. En çok ıspanak, yer fıstığı, fındık, karnabahar ve kepekli ekmekte bulunur.

LİFLİ GIDALAR

Lifli gıdalar bolca tüketilmelidir. Gebelikte sık görülen kabızlığın ve bağırsak tembelliğinin önlenmesinde çok yararlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir