Göbek Eriten Diyet

Göbek Eriten Diyet

Günümüzde erkekler kadar kadınlar da göbek çevresi genişlemesi yaşamaktadırlar. Bu göbekteki kilo oldukça can sıkıcı bir hale gelebilmektedir. Bunun altında yatan neden ise glisemik oranı fazla yiyeceklerin fazla tüketilmesidir. Hareketsizlik ve alkol kullanımının artması da bu sorunu tetiklemektedir. Şekerli yiyecekler ile aşırı beyaz ekmek tüketimi göbek çevresinin genişlemesine olanak sağlar. Günümüzde kola gibi şekerli meşrubatların fazlaca tüketilmesi önemli bir faktördür. Fast food dediğimiz ayak üstü atıştırmalar, cips, gofret gibi yiyecekler bu sorunu ciddi bir şekilde ortaya çıkartmaktadır. Günlük yemek listesinde börek, beyaz pirinç, kurabiye, çörek, patates kızartması gibi yiyecekler olanların göbek bölgesinin şişmesi doğaldır. Bu alışkanlıklar göbek ve çevresinin genişlemesine neden olmaktadır.

Yüksek Glisemik İndeksli Yiyecekler Kilo Aldırıyor

Yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar kan şekerini çok artırmaktadırlar. Bununla birlikte insülin hormonunu da çok yükseltmektedirler. Karbonhidratlarla beraber alınan protein ve yağ da karbonhidratın kan şekerini yükseltmesinde katkıda bulunurlar.

Bu bağlamda göbek eritme diyetine girecek kişilerin amacı glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmek olacaktır. Glisemik endeksi yani şeker yükü yüksek olan gıdalar, şekerler, börek, baklava, nişastalı yiyecekler, patatesin ve reçelin çok az tüketilmesi gerekmektedir. Her türlü irmikli, unlu tatlılar, meşrubatlar, kurabiyeler, bira, bisküvi, tatlı pudingler fazla miktarda basit karbonhidrat yani şeker içerirler. Glisemik indeksleri yan, şeker yükü yüksektir.

Glisemik İndeksleri Düşük Yiyecekler Tüketilmelidir

Bununla beraber tüketilmesi gerekilen gıdalar ise kuru baklagiller, yulaf, tam buğday ekmeği, kepek ekmeğidir. Badem, ceviz ve fındık, az da olsa zeytinyağı, çilek, ahududu ve yabanmersini de diyet kapsamında alınması faydalı olacak besinlerdir. Düşük glisemik diyeti obezite, meme kanseri, kolon kanseri gelişimlerine karşı koruyucu özelliği olduğu görülmüştür. Glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenme insülin hormonunda azalma ve enerji artmasının fazla olmasına sebep olmaktadır. 1200 kalorinin altında diyet yapmak insülin artırmaktadır. Bu durumda kilo artışı gözlenir. Kilo vermek için acıkmanın ve tatlıya saldırmanın mutlaka önüne geçilmelidir. Bu da ancak glisemik indeksleri düşük besinlerle olmaktadır. Göbeği eritmek ve ideal kiloya ulaşmak için bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Göbek eriten diyet listesi, göbek eriten diyet ender saraç, göbek eriten diyetler, göbek eriten diyet erkek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir