Gülüş tasarımı ile estetik gülümsemeler

Gülüş tasarımı ile estetik gülümsemeler

Gülüş Tasarımı Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Gülüş tasarımı son dönemde oldukça sık bahsedilen ve tercih edilen bir uygulamadır. Bu uygulamayı hemen her yaştan insan merak ediyor. Peki gülüş tasarımı nedir? Gülüş tasarımı estetik gülüş için bir şanstır.

Dişler estetik gülüş açısından en önemli unsurdur. Gülüş estetiği alanında uzman ve estetik diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Bunlar kristal destekli veya zirkonyum destekli kaplamalar veya porselen lamineler olabilmektedir. Veya diş beyazlatma dediğimiz işlem ile bonding sistemler, ya da hepsinin bir arada kullanıldığı sistemler olabilmektedir. Bu noktada önemli olan hekim ve hastanın fikir alış verişi yaparak hastanın neye ihtiyacının olduğunun ortaya konmasıdır.

Gülüşünü Prova Yap

gulus-estetigiGülüş tasarımında ortaya çıkan ve oldukça ilgi çeken gülüşünü prova yapma yöntemi hasta ile hekimin hastanın ağzında mumlarla dişleri göstererek dişleri hissederek gülüş tasarımını oturtma şeklindedir. Kişinin cinsiyeti, yüz şekli, sosyal konumu, yaşı, saç uzunluğu gibi pek çok karakteristik bir arada değerlendirilir. Bu karakteristik özellikler bir araya getirilir ve kişinin yüzüne en uygun diş bulunur. Bu elbette hekimin tecrübesi ve hastanın istekleri ile de şekillenecektir.

Hekimin estetik algısının geniş olması ve tecrübeli olmasının yanında hastanın da istekleri göz ardı edilmemelidir. Gülüş estetiği daha sağlıklı ve inci gibi parlayan dişler sunmaktadır. Burada ortak amaç hekim ve hastanın işbirliği içinde olmasıdır. Ağızda estetik diş ve gülüşü özel mumlar ile prova yapmak mümkündür. Ya da kompozit denilen malzeme sayesinde ağızda dişe malzeme ekleyerek yapılabilmektedir.

Kişide estetik bir gülüş daha sportif, daha canlı ve hayat dolu bir görüntüyle eş değerdedir. Bonding, diş beyazlatma, zirkonyum diş, porselen lamine diş kaplaması, ortodonti tedavi, pembe estetik ve implant diş tedavisi gibi pek çok kullanılan yöntem gülüş tasarımı için uygulanabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Estetik Algı Gerektirir

Gülüş estetiği her şeyden önce estetik bir sanat algısı ve hekimliğin birlikte uygulandığı operasyondur. Amaç yüze özel ve karakteristik, ideal bir gülüş oturtabilmektir. Dişler birbirleri ile uyumlu yumuşak dokular ile dizili bir haldedir. Estetik, göze hoş gelen ve sağlıklı bir gülüşün temelinde diş şekilleri ve anatomik özellikler hakkında kapsamlı bilgi sahibi olunması yatar.

İyi bir gülüşün elde edilebilmesi için yüz hatlarının, iç ve dış kenarlarının iyice incelenmesi ve gözlemlenmesi gerekmektedir. Cinsiyet, yaş, yüz hatları, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı, renkleri dudak ve etlerin uyumu tasarımı etkileyecek olan önemli faktörlerdir.

Gülüş tasarımında bu gibi faktörlerin hepsi bir arada değerlendirilir. Bu şekilde dişin ideal formu belirlenir. Gülüş tasarımı ile daha genç ve taze görünmek mümkün olacağı gibi diş ve dudak çevresindeki izleri silmek de mümkündür.  Kısacası gülüş tasarımı ile siz de hayallerinizdeki düzgün dişlere ve hayallerinizdeki o güzel gülümsemeye kavuşabilirsiniz. Bunun için yapacağınız en doğru şey doğru bir hekim ile yola çıkmak olacaktır. Bu şekilde hem yüzünüzde istediğiniz gülümsemeyi elde edebilir hem de hayata daha pozitif bakabilirsiniz.
Kaynak : https://www.meltemdis.com/gulus-tasarimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir