İdeal Kiloya Kavuşma Sırası Sizde

İdeal Kiloya Kavuşma Sırası Sizde

İlerleyen yaş, durağan hayat tarzı, bazı hastalıklar, doğum, evlilik ve kalıtsal nedenlerle ortaya çıkabilecek olan obezite yani şişmanlık durumu kişinin sağlığını ciddi boyutta tehdit etmektedir. Ölüme kadar varan sonuçlar ortaya çıkaran şişmanlık yani obezite durumun acil olarak tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavi ise ancak uzman bir diyetisyen ile yapılacak diyet programı ile mümkün olmaktadır. Gelişi güzel bir diyet kesinlikle uygulanmamalıdır. Bu kişiye yarardan çok zarar getirecektir. İnsanlar televizyonlarda izledikleri diyet programları ile birlikte yanlış diyet programları uygulamakta ve sonuç alamamaktadırlar. Bunun nedeni ise her insanın farklı bir bünyesinin olması ve her insanın sıradan bir diyet programına cevap vermeyeceğidir. İnsanların kilo alma durumları, metabolizmaları farklıdır. O nedenle kişiye özel bir diyet programı uygulanmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için doğru beslenme önemlidir. Doğru beslenme yöntemi ise ancak uzman bir diyetisyen ile mümkün olmaktadır.

Obezite kalp ve damar rahatsızlıkları, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, hipertansiyon, eklem rahatsızlıkları, kısırlık, adet düzensizlikleri gibi ciddi rahatsızlıklara kapı açar. Bu nedenle erkenden tedbir almak, zayıflayarak ideal kiloya ulaşmak önemlidir. Yapılacak diyet ile bu ideal kiloya kavuşmak mümkündür. Diyette amaç hızlı bir şekilde kilo vermek değildir. Önemli olan sağlıklı bir şekilde yavaş yavaş kilo vermektir. Ancak bu şekilde sağlıklı bir zayıflamadan söz edilebilir. Diyetisyen kişinin yapısı, yaşı, kilo alma dinamiklerini analiz ederek verileri ortaya koyar ve buna göre en sağlıklı diyet programını uygular.

Uygulanacak diyet ile birlikte kişinin egzersiz yapması da istenir. Yapılan çalışmalar kişinin diyetle birlikte egzersiz de yapmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Kişi diyet ile birlikte günde 15 dakikadan başlayarak artırmak suretiyle düzenli yürüyüşler yapmalıdır. Öğünler ise kesinlikle es geçilmemelidir. Burada aç kalarak zayıflamak değil, düzenli ve sağlıklı beslenerek kilo vermekten söz edilmektedir. Kişi azar azar ama sık bir şekilde yemelidir. Tabi menüsü yine diyetisyen tarafından belirlenecektir. Özel Meltem Hastanesi Uzman Diyetisyeni Rabia Gül Kepekçi kişiye özel diyet programlar yaparak hastanın sağlıklı bir şekilde zayıflamasını, ideal kiloya ulaşmasını sağlamaktadır.

İdeal kilo hesaplama, aç kalarak zayıflama, ideal kiloya kavuşma, hızlı kilo verme gibi aramalar makalemizin anahtar kelimeleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir