Meltem Hastanesi Ağrısız Normal Doğum Uygulaması

Meltem Hastanesi Ağrısız Normal Doğum Uygulaması

Özel Meltem Hastanesi Jinekoloğu Op. Dr. Fatma Zakiev son günlerde gündemde olan hipnozla doğum yerine ağrısız doğum yöntemi epidural anesteziyi önererek açıklamalarda bulundu.

Son günlerde medyada oldukça yer alan hipnozla doğum yerine anne adaylarına epidural anesteziyi öneren Op. Dr. Fatma Zakiev, artık normal doğumdan korkacak bir durumun kalmadığını, epidural anestezi ile ağrı hissetmeden rahatlıkla normal doğum yapılabileceğinin altını çizdi. Op. Dr. Fatma Zakiev  hipnozla doğum yönteminin her ne kadar çok dillendirilse de sağlık camiasında büyük bir mevzu olmadığını belirtti.

Hipnozla Doğum Bizde Yaygın Değil

Op. Dr. Zakiev, “Hipnozla doğum ülkemizde zaten yaygın bir yöntem değil. Hipnozluk hali hazırda uzmanlık ve profesyonellik gerektirir. Yetkisi ve alanı olmayan kişilerin bu işe kalkışmaması gerekiyor. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.” dedi. Hipnozla anestezi ve reanimasyon ana bilim dalının algoloji yan dalının ilgilendiğini ifade eden Zakiev, anne adaylarına bu yöntemde mutlaka gerekli eğitimi almış kişilerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Hipnozla doğumda tüm gebelik süresince bir işlem yapıldığını belirten Meltem Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Zakiev, “Öncelikle anne adayı doğru nefes alıp vermeyi bilmeli, hekim ve ebe talimatlarını uygulayabilecek psikolojik alt yapısı olmalıdır. Hipnozla iletişimde bilinçsiz bir haldedir. Yani hastanın bilincinin kapalı olduğu bir yöntemden söz ediyoruz.  Anne adayı doğru nefes alıp verme, sağa sola dönme, ıkınma gibi talimatları tam olarak alamayabilir. Hipnozla doğum dediğimiz bu yöntem henüz şu aşamada bilimsel anlamda sonuçları alınabilmiş bir yöntem olarak görülmemektedir. Yalnızca annenin bir şekilde bilincinin ve ağrı duyusunun etkilendiği bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu sebepledir ki bu yöntemi pek önermiyoruz.”

Suistimale Açık Bir Yöntem

Dr. Zakiev hipnozla yöntemin suistimale açık olduğunu da işaret ederek “Amatör bir hipnoz koşu ile bu işlem yapılmamalı. Bu işin yaygınlaşması neticesinde suistimallerin yaşanması olasıdır.” dedi.

Doğuma Bilinçli Hazırlanmak Önemli

Normal doğum sürecine annenin bilinçli ve bilgili bir şekilde hazırlanması durumunda hipnoza gerek kalmayacağını belirten Özel Meltem Hastanesi doktoru Dr. Zakiev sözlerine şöyle devam etti, “Doğum ağrısı şiddetli bir ağrıdır ve olabilir. Yani doğal olan bir ağrıdır, herhangi bir hastalıktan dolayı oluşmaz. Bunun dışında kalan bütün ağrılar ise patolojik ağrılardır. Yani bir hastalık neticesinde kendisini göstermektedir. Doğum esnasında ağrı çeken annelerin iç güdüsünün daha yüksek olduğu bilinir. Öncelikle tüm anne adaylarına normal doğumu tavsiye ediyoruz. Fakat ağrısız doğum isteniyorsa bunu bilimsel olarak henüz ispatlanmamış hipnoz yöntemi ile değil, epidural anestezi ile doğum yani ağrısız doğum ile gerçekleştirmelerini tavsiye ediyoruz.” dedi.

Epidural anestezi yöntemi ile annenin doğum esnasında herhangi bir ağrı hissetmediğini kaydeden Dr. Zakiev anne adaylarının bu konuda endişe etmelerine gerek olmadığını, şayet akıllarına bu konuda bir şey takılırsa hekimleri ile görüşüp gerekli bilgileri alabileceklerini söyledi.

Meltem Hastanesi Sosyal Medya Hesapları

instagram.com/meltem.hastanesi/
twitter.com/MeltemHastanesi
youtube.com/user/MeltemHastanesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir