Miyop Nedir, Nasıl Teşhis Edilir?

Miyop Nedir, Nasıl Teşhis Edilir?

Miyop hastalığı göze paralel gelen ışınların retina önüne düşmesi, göz odağına düşmemesi durumudur. Miyopların en bilinen özelliği yakını görebilmeleri ama uzağı net görememeleridir. Genetik olarak geçişi oldukça yaygındır. Bu makalede miyop tedavisi hakkında kapsamlı bilgiler sunulmaktadır. Genel olarak 9-15 yaş arasında çocukluk döneminde kontroller neticesinde kişide olduğu saptanır.

Miyobun pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunlar arasında mesleki değerlendirmeler, gözü fazla yorucu aktiviteler ve yüksek karbonhidratlı beslenme gösterilebilir. Bununla birlikte miyop kalıtsal bir hastalık olarak yerini almaktadır.

Miyobu taşıyan  kişide en  genel  belirti  uzağı  görmekte zorluk çekmesidir. Erken tanı konulmadığı ve önlemler alınmadığı takdirde çocuğun ilköğretim hayatında başarısızlıklara neden olabilmektedir. Miyop olan öğrenci tahtada yazılanları görmede güçlük çekebilir, görebilmek için göz  kaslarını kasar ki bu da gözlere zarar verir. Bu kısmalar baş ağrılana sebebiyet verir. Burada uygulanacak tedai ise doktorun gerekli muayeneleri yaparak kusur derecesine göre uygun gözlük camı yazması ve bu gözlüğün sürekli kullanılmasını sağlamasından geçektedir.

Miyop Tedavisi ve Gözlük Kullanımı

Miyop olan bir öğrencinin gözlüğü çıkarmadan sürekli takması gündelik yaşamında olmazsa olmazıdır. Gözlük basit ve etkin bir tedavi yöntemidir. Fakatgözlük kullanmak istemeyen kişiler günümüzde kontak lens de kullanabilmektedir. Ancak kontakt lensin kişinin gözüne uygun olup olmadığını yine uzman doktor muayeneler neticesinde belirleyecektir. Enfeksiyon gibi tehlikeli durumlar barındırdığından kontakt lensin kullanımı dikkat gerektirir. Unutulmamalıdır ki enfeksiyon durumları görme kaybına kadar gidebilecek olumsuz sonuçları doğurabilmektedir.

Bunun dışında farklı yöntemler de bulunmaktadır. Bunlardan en yaygını ve milyonlarca insanın gözlük ya da kontak lens yerine tercih ettiği Excimer Laser veya LASIK adlı yöntemlerdir. Tedavi şekli ne olursa olsun amaç mutlaka miyobu ortadan kaldırmak olmalıdır. Şayet miyop tedavisi yapılmaz ise ileride pek çok olumsuz sonuç ortaya çıkarabilmektedir. En basitinden levhaları okuyamamak ciddi kazalara sebebiyet verecektir. Bununla beraber hayat kalitesi de düşecektir.

İleri düzeyde körlüğe kadar varan ciddi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle çocukluk çağlarında tedavi için uygun adımlar atılmaz ise çocukta göz tembelliği, göz kayması gibi olumsuz durumlar meydana gelebilmektedir. Tüm bunların önüne geçmek ve olumsuz durumları ortadan kaldırmak adına mutlaka erken yaşta göz doktoruna başvurmak gereklidir. Miyop tedavisi hakkında paylaşılan bu makale http://www.hemensaglik.com/miyop-tedavisi adresinden derlenerek hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir