Obeziteye Mahkum Olmayın!

Obeziteye Mahkum Olmayın!

Günümüzün en ciddi rahatsızlıklarından birisi olan obezite tedavi edilmediği takdirde ciddi hastalıklara kapı açmaktadır. Obezitenin pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunlar arasında kalıtsal nedenler, hamilelik, alkol, yeme alışkanlıkları, durağan bir hayat tarzı, metabolizmadan kaynaklanan sebepler sayılabilir. Sebep ne olursa olsun obezite ile karşılaşılması durumunda mutlaka uzman desteği alınmalıdır. Uzman diyetisyen ile aşırı kilolardan kurtulmak çok daha hızlı olacaktır. Obezite eğer görmezden gelinir ve tedavi edilmez ise sonuç ölüme kadar varabilir. Kalp ve damar hastalıkları, bazı tehlikeli kanser türleri, hipertansiyon, şeker hastalığı, solunum rahatsızlıkları, karaciğer yağlanması, adet düzensizlikleri, kısırlık, eklem hastalıkları gibi ciddi hastalıklara yine aşırı kilo sebep olmaktadır.

Bu tip rahatsızlıklarla baş etmek için öncelikle kişinin sorununun farkında olması gerekmektedir. Medya ve televizyonda pek çok diyet programı, diyet uygulamaları gösterilmektedir. İnsanların düştüğü bir hata her diyet programının kendisine uygun olduğunu sanmasıdır. Neticede uygulamakta ama sonuç alamamaktadır. Bunun nedeni her bireyin farklı bir bünyesi olması ve diyete farklı tepkiler vermesidir. Bu nedenle kişiye özel diyet uygulanması son derece önemlidir. Bu da ancak uzman bir diyetisyen ile mümkün olmaktadır. Kişi kafasına göre bir diyet uygulamamalıdır. Diyetisyen gerekli analizleri yaparak kişiye en uygun diyet programını ayarlayacaktır.

Bununla birlikte kişi egzersizler de yapmalıdır. Durağan hayat tarzından acil olarak kurtulmak gerekir. Özellikle masa başında çalışan kesim için egzersiz bir zorunluluktur. Uygulanacak diyet ile birlikte günde 15 dakikalık tempolu yürüyüşler kişinin kilo vermesine yardımcı olacaktır. Bu egzersizler günden güne artırılmalıdır. Yapılacak egzersizler ile günlük efor ve metabolizma çalışması devam edecektir. Diyet çerçevesinde amaç hızlı bir şekilde kilo vermek değildir. Burada amaç yavaş yavaş ama sağlıklı bir şekilde kilo vermektir. Öğünler kesinlikle atlanmamalı kişiye diyet dahilinde ne uygun görülmüş ise o menüye uyulmalıdır. Sık ama azar azar yemek yemek buradaki kilit nokta olacaktır. Özel Meltem Hastanesi Uzman Diyetisyeni kişiye en uygun diyet programını uygulayarak kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir