Patates Cipsinin Zararları

Patates Cipsinin Zararları

Özellikle çocukların bayıldığı patates cipsi pekte masum değil. Son yapılan araştırmalarda çok sık tüketenlerin kanser riskiyle karşı karşıya kaldığının altı çiziliyor. patates cipsi zararları arasında başta kalp krizi riski olmak üzere kanser ve obeziteye sebep olduğu artık bilimsel olarakta açıklanmış bulunuyor. Normalde tükettiğimiz 100 gram patatesin içinde yaklaşık 25 ila 30 gram arası yağ bulunuyor. Ne yazık ki ülkemizde satılan patates cipslerinde bu yağ oranı belirtilmiyor. İngiliz kalp vakfının açıklamalarına göre 100 gramlık patates cipsinde doymuş yağ oranı 10 trans yağ oranı da 3 grama kadar çıkabiliyor. Bir başka deyişle günde 100 gramlık patates cipsi yiyen çocuk bir yetişkinin 1 günde aldığı yağı alıyor. Çok sık cips tüketmek yağ içmekten farksızdır. Diyetisyenler danışanlarına hazırladığı diyet programramlarında  vücudumuz ve sağlığımız için zararlı yiyeceklerin yerine daha faydalı besinlerle hem dengeli beslenme alışkanlığı kazandırıyor hemde sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlıyor. Patates cipsinin zararı var. Kendiniz ve çocuklarınızın daha sağlıklı beslenmesi için muhakkak bu önerilere kulak verin.

PATATES CİPSİNİN ZARARLARI NELERDİR

  • Patates cipsinin ve kızartmasının içinde bulunan akrilamid maddesi uzun süre tüketilmesi durumunda şişmanlık, damar sertliği ve rahatsızlıkları, iltihabi rahatsızlıkların oluşmasına sebebiyet verir.
  • Emzirilen bebeklerin sağlığı açısından emziren anneler kesinlikle patates kızartması ve cipsi tüketmemelidirler.
  • Patatesin içinde yüksek miktarda nişasta olduğu için kalorisi fazladır buda çok çabuk kilo artışına sebebiyet verir.
  • Çok fazla miktarda tüketilen patates cipsi kendinizi sürekli aç hissetmenize sebep olacaktır.
  • Kolesterol ve tansiyon rahatsızlığına sebebiyet verebilir.
  • İçeriğindeki aşırı tuz nedeniyle göz problemlerinin oluşmasına sebebiyet verebilir.
  • Aşırı tüketilen patates cipsi kansere neden olabilir.
  • Doktorların yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre,  önemle vurgu yaptıkları konulardan biride patates cipsinin sigara kadar zararlı olduğu gerçeği.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir