Protein Diyeti Nedir?

Protein Diyeti Nedir?

Protein diyeti, insana tokluk hissi veren, yağsız yiyecekler tüketildiği için vücutta bulunan fazla yağların yakılmasını sağlayan bir diyet türüdür. Kişi protein diyeti ile bir haftada 3-5 arası kilo verebilmektedir. Ancak bu diyeti 7 günden fazla uygulamak bazı sakıncaları getirebilir. Bunun sebebi ise sadece protein tüketildiğindendir. Protein diyetinde kişi istediği kadar sebze tüketebilmektedir. Bu diyetin yan etkileri de bilinmelidir. Diyete başlanan ilk günlerde ağızda kuruluk görülebilir. Bu bol bol su içerek giderilebilir.

Diyet gününün ilk günüde bir bardak süt ya da yoğurt, 1 tane elma ya da yerine başka bir meyve olabilir, 100 gr. kadar yağsız peynir, çay veya tatlandırıcı kahve içilebilir. Gün ortasındaki öğünde ise 150 gr. kadar yağsız balık veya 100-200 gram arasında et ya da 2 tane haşlanmış yumurta tüketilebilir. Yarım porsiyon kadar sebze yemeği yanında domates, havuç, salatalık, zeytinyağından oluşan salata tüketilir.

Akşam öğününde ise 3 parçadan oluşacak somon füme veya 200 gr. tavuk eti, 250 gr. kadar kereviz, mantar, kabak, patlıcan, mantar, ıspanak, kuşkonmazdan herhangi biri yenebilir.

Şok diyetler arasında yer alan protein diyeti yapacak kişinin böbrekleri ile ilgili herhangi bir şikayeti olmaması önemlidir. Kişi karbonhidratı tamamen hayatından çıkararak sadece protein ağırlıklı beslenmektedir. Şeker, un gibi besinler tamamen çıkarılır. Karbonhidrat gereksinimi iyi karbonhidratlardan sağlanır. Bunun için de baklagiller idealdir. Protein olarak bir liste hazırlanır ve bu listenin dışına kesinlikle çıkmamalıdır.

Özellikle şişman kişilerde vücuttan kas yerine yağ yakılmasının en büyük destekçisi protein ağırlıklı beslenme olduğu bilinci yerleşmelidir. Protein diyetinde kişinin yiyebileceği ve yiyemeyeceği gıdalar listesi verilir ve buna uyulması beklenir. Anahtar kelimeler: protein diyeti listesi, protein diyeti yapanlar, protein diyeti nasıl yapılır, 3 günlük protein diyeti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir