Sağlıklı Beslenme ve Besin Grupları

Sağlıklı Beslenme ve Besin Grupları

Hastalıklardan korunmak, genç kalabilmek ve daha uzun yaşayabilmek için sağlıklı beslenmemiz gerekmektedir. Sağlıklı beslenmede en önemli kural yeterli ve dengeli beslenmedir. Sağlıklı beslenmenin faydaları hem fizyolojik hemde psikolojik açıdan oldukça fazladır.

Bu beslenme şekillerini alt başlıklar halinde inceleyelim.

Yeterli Beslenme

Yeterli beslenme: kişinin yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için yeterli besin değerlerini almasını ifade etmektedir. Gereksiniminden az beslenirse yetersiz beslenme olur. İhtiyacından fazla beslenen kişilerde besinlerin ihtiyaçtan fazlası yağa dönüşerek vücutta kalır. Yeterli beslenme sağlıklı beslenmenin ilk basamağıdır.

Dengeli Beslenme

Sağlıklı beslenme için sadece yeterli beslenme gerekmez aynı zaman da dengeli beslenmede gerekir. Dengeli beslenme: vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi tek bir besinle karşılaması değil vücudun yenilenmesi, çalışması ve büyümesi için gerek görülen besin öğeleri çeşitlerinden yeteri kadar tüketilmesi ile sağlanır.

Sağlıklı ve dengeli beslenmemizi sağlayacak besin grupları bulunmaktadır. Bu besin gruplarından ihtiyacımız doğrultusunda tüketmeliyiz.

Besin Grupları

İnsanların sağlıklı beslenmeleri için protein, karbonhidrat, enerji, mineral ve vitaminlerden gerekli miktarda alınması gerekmektedir. Besinlerin besleyici değerleri beş grupta toplanır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  1. Grup: Süt, yoğurt, peynir, vb.

Bu grup besinler dişlerimiz ve kemiklerimizi güçlendirecek kalsiyum açısından zengindir. Ayrıca karbonhidrat ve protein açısında ve A ve B vitamin değerleri bakımından önemli kaynaktır. Bu besin türlerinden günde 1-2 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

  1. Grup: Et, tavuk, balık, kurubaklagiller, sakatat, yumurta

Bu grup besinler demir, protein, çinko ve B vitamin değeri bakımından zengindirler. Ayrıca enerji verici özelliğe sahiptirler. Günde bir ya da birkaçından karışık olarak tüketilmesi önerilmektedir. Gerektiğinden fazla tüketildiği taktirde hipertansiyon, kolesterol gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Sağlıklı beslenme düzeninde bu besinlerin önemli bir yeri vardır.

  1. Grup: Sebze ve meyveler

Bazı mineraller, posa ve C vitamini ihtiyacımızı bu grup besinlerden karşılarız. Yaz ve kış sebze ve meyveleri bu grup vitaminler kapsamındadır. Bu grup besinleri gün içerisinde 3-5 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir. Doğal ve mevsiminde yetiştirilen sebze ve meyveler tercih edilmelidir.

4 . Grup: Tahıllar, ekmek, çorbalar, makarna, pirinç, bulgur, unlu mamuller.

Bu grup besinler günlük enerji kaynağı olacak yiyeceklerimizin yerini alır. B1 ve bitkisel proteinlerin kaynağı olarak da kullanılır.

  1. Grup: Yağlar, şeker, salça-sos ve baharatlar.

Yiyeceklerimize tat vermek amacıyla kullanılırlar. Fazla kullanılması çeşitli sağlık sorunlarına yol açacağı için fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Sağlıklı yaşamın temel basamağı olan sağlıklı beslenme ancak besin gruplarının yeterli ve dengeli miktarda tüketimi ile mümkündür. Sizlerde yaşamayı seviyorsanız sağlıklı beslenmeyi asla ihmal etmeyin ve yaşam tarzı haline getirin.

Kaynak : Beslenmerehberim.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir