Şişmanlığa Karşı Çaresiz Değilsiniz

Şişmanlığa Karşı Çaresiz Değilsiniz

Vücutta gereğinden fazla bir şekilde yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan obezite yani şişmanlık, tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Günümüzün belki de en sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi olan obezite insan hayatını riske attığı gibi insanı zor duruma sokan hastalıkları da tetiklemektedir. Sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenme oldukça önemlidir. Önemli olan düzgün bir beslenme alışkanlığıdır. Obezite acil tedavi gerektirir. Obezite tedavi edilmediği takdirde hayatı riske atan hastalıklarla karşı karşıya gelmek olasıdır.

Obezitenin nedenleri arasında kalıtım, yanlış beslenme, fazla hareketsiz kalma, hamilelik, psikolojik sorunlar, alkol, doğum gibi nedenler bulunmaktadır. Şişmanlık ile birlikte ortaya çıkan hastalıklardan en önemlisi kalp ve damar hastalılklarıdır. Bunun yanında şeker hastalığı, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, bazı kanser türleri, adet düzensizlikleri, eklem hastalıkları, kısırlık, safra kesesi hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Obezite Mutlaka Tedavi Gerektirir

Şişmanlığın önüne geçerek obeziteden kurtulmak aslında oldukça basittir. Bunun için kişinin kendisine bunu kabullendirmesi önemlidir. Buna karar vermek önemlidir. Amaç hızlı bir şekilde kilo vermek değildir. Yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek önemlidir. İnsanlar her gün medyada gördükleri bir takım ilaçlar veya egzersiz programları, diyet programları ile zayıflamaya çalışmaktadırlar. Oysa her insanın bünyesi ve kilo alıp verme durumu değişeceğinden medyadaki bu program ve materyaller her insanda aynı oranda işe yaramayacak hatta ters etki yapma ihtimali bile bulunmaktadır. O nedenle kişinin bir diyetisyene başvurması ve kontrollü bir şekilde kilo vermesi gerekmektedir. Ancak uzman bir diyetisyen kişinin nasıl kilo vermesi gerektiğini analiz ederek uygulayabilir. Uzman diyetisyen uygulayacağı diyet programı ile kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlayacaktır.

Bunun yanında egzersizler de ihmal edilmemelidir. Diyet programının yanında uygulanacak egzersizler kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesine destek olacaktır. Her gün 15 dakikalık yürüyüşler ile başlanabilir ve bu artırılabilir. Özellikle masa başında oturan ve hareketsiz kalan bireyler için vücudu hareketli tutmak önemlidir. Durağan hayat tarzı mutlaka terk edilmelidir. Özel Meltem Hastanesi Uzman Diyetisyeni kişiye özel diyet programı hazırlayarak hastanın en sağlıklı şekilde kilo vermesine yardımcı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir