Strese İyi Gelen Besinler!

Strese İyi Gelen Besinler!

Çağın hastalıklarından biri olan stresin zararları saymakla bitmiyor.Stres bir çok rahatsızlığa sebep olmakta ve hayatımızı başlı başına etkisi altına almaktadır. Kimi zaman yaşadığımız stresten gözümüz hiçbir şey görmez kimi zaman da stres sebebiyle istemediğimiz birçok hata yapabiliriz.Peki stresle başa çıkmak için ne yapmalıyız? Doğada bulunan ve bir çoğunu severek tükettiğimiz her yönden besinler hayatımızı kuşatmış şekildedir. Yaşanan bu olumsuz konuda da bazı besinler yiyerek stresten uzak durabilir hatta tamamen hayatımızdan def edebiliriz. Sizlerle paylaşacağımız makalemizin alt başlıklarında strese iyi gelen meyveler, strese iyi gelen bitkiler ibrahim saraçoğlu, strese iyi gelen bitkiler, strese iyi gelen bitki, strese iyi gelen yiyecekler gerginliğe ve strese iyi gelen yiyecekler isimli yazıları okuyabilirsiniz.

Stresi Yok Eden Yiyecekler
Stresi Yok Eden Yiyecekler

Stresi Yok Eden Yiyecekler

Arpa: Bir çok kişinin beslenme düzenine alışkın olmadığımız bu tahıl, aynı kuru baklagiller’de olduğu gibi B vitamininden zengin ve yavaş sindirilen, kan şekerini diğer karbonhidrat kaynaklarına göre daha uzun süreler dengeleyebilen bir besin olma özelliği taşıyor. Özellikle diyetisyenler öğle ve ikindi öğünlerinde tercih edilmesi öneriliyor. İsterseniz hazırladığınız çorbalara ilave edilebileceği gibi haşlaması, lapası da yapılıp garnitür olarak’da tüketilebilmektedir.

Acı biber: İçeriğinde bulunan kapsaisin pigmenti nedeniyle, sadece sıcak hissettirmekle ve metabolizmayı hızlandırmakla kalmıyor, vücutta mutluluk duygusu yaratan endorfinin salgılanmasını’da hızlandırıyor. En acı biberi bulmak zorunda değilsiniz, vücut ısınızı arttıracak derece de acı olması’da yeterli olmaktadır. Özellikle acı biberi çorbalarınıza, sebze yemeklerinize, et/tavuk sote şeklinde yapılan yiyeceklerinize ekleyebilir yada baharat olarak’da kullanabilirsiniz.

Kivi: Kendinizi çok gergin hissetmenizin nedeni vücudunuzun o an serbest radikallerle savaşıyor olması olabilir. Gün boyunca hava, su, yiyecek, içecek gibi kaynaklardan birçok toksin alıyoruz. Bu toksin maddeleri vücudumuzdan atmak için de antioksidanlara ihtiyaç duyuyoruz. C vitamini bu olumsuz durumun azaltılmasında ön sıralarda yer alıyor. Kivi, düşük şeker içeriği, düşük kalori miktarı ve yüksek C vitamini içeriği ile vücudunuzu toksinlerden arındırmaya ve rahatlayıp gevşemenize yardımcı olacaktır.

Bitter çikolata: Kakaonun mutlu edici etkisi olduğu artık hepimizin bildiği bir gerçek. Öğleden sonra atıştırmalık olarak 20 ila 30 gram kadar bitter çikolata tüketebilirsiniz. Hem seratonin salgılayarak kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz, hem de kalp sağlığınıza çok yararlı bir destek sağlayacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir