Yağ Yakmanızı Kolaylaştıracak Pratik Formuller

Yağ Yakmanızı Kolaylaştıracak Pratik Formuller

Sağlıklı olmak hepimizin hayali. Günümüz koşullarında kolay olmasa’ da hemen hemen hepimizin istediği şey bu. Özellikle şikayet edilen fazla kilolar, karnımızın, basenlerimizin, kısacası vücudumuzun yağlanması diyebiliriz. Ünlü diyetisyenler içinde bulunulan durumla alakalı yani yağ yakmak için beslenme programı önerebiliyorlar. Bazı diyetisyenler yağ yakmak için zencefil suyu, ve yağ yakmak için spor öneriyor. Bunların başını da sağlam özgür bir iradeyle yılmadan yapılması gereken ve şu anda piyasada bir çok farklı konseptlerine rastladığımız diyet listeleri oluşturuyor. Sağlıklı diyet listesi nedir? Diyetisyenler tarafında hazırlanan diyet listeleri bize uygun mudur? Tabi ki hayır. Her insanın metabolizması farklıdır. Vücudumuzda gün içerisinde, uyurken, dinlenme halinde sürekli yapım ve yıkım işlemleri yapılır. Yapım işlemlerine anabolizma yıkım işlemlerine de katabolizma denir. Bu iki işlemin birleşimine de metabolizma denir. Metabolizma midede sindirilen yiyeceklerin yakılarak enerjiye dönüştürme süreci olarak ta adlandırılabilinir. Dolayısı ile hangi diyet bize uygundur, yağ yakmak için nabız kaç olmalı, kilo ve yaşa göre diyet listesi, hazırlanması diyet yapacak kişiler için önemli bir yer tutmalı, ve mutlaka bir diyetisyene başvurup vücut kütle indeksini ölçtürüp diyetisyenin hazırlamış olduğu programa riayet etmesi gerekmektedir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede, vücudunuzdaki yağların yakılmasını sağlayan pratik ve yararlı formülleri sizlerle paylaşıyoruz.

1.SPOR YAPARAK YAĞLARDAN KURTULMA

Sporu yaşam biçiminiz haline getirmeniz bugününüz ve yarınınız için çok yararlı olacaktır. Eğer spora ayıracak vaktim yok diyorsanız, günde 20 ila 30 dakikalık yürüyüş ya da evde yapacağız 20 ila 30 dakikalık aerobik hem sizi daha zinde tutacak hem de yağlarınızın daha çabuk bir şekilde yakılmasını sağlayacaktır. Hareket etmekten kaçınmayın. alışverişe aracınız yerine yürüyerek gidin. Otomatik merdivenleri, asansörleri hayatınızdan çıkarın. Sıkça yürüyüş yapın. Televizyon da hemen hemen her gün gösterilen pilates, aerobik yapılan programları takip edin ve işin sırrını kapın.

2.BOL SU VE SIVI TÜKETİN

 Su bir taşıyıcıdır. Su hücrelere besin ve oksijen taşımasının yanı sıra vücuttaki zararlı toksinlerin uzaklaştırılmasında çok önemli yer tutar. Böbreklerdeki toksin maddeleri temizler. Kan basıncını kontrol eden elektrolitleri dengeler. Eklemlerdeki sıvı kayıplarını giderir, eğer yeterli miktarda su tüketirseniz, cildiniz daha genç, daha parlak ve esnek olmasını sağlar. Besinlerin çok iyi şekilde sindirilmesini sağlar. Emziren annelerde sütü ve kalitesini arttırır. Çok sıcak ortamlarda bulunan ve çok terleyen biriyseniz, bol su tüketmelisiniz. Ayrıca spor yapanlarında çok sık su tüketmesi gerekiyor.

3.YEŞİL ÇAY

 Siyah çay gibi fermantasyona uğramayan yeşil çay antioksidan özelliğini kaybetmez. Doktorlar 5 bardaktan fazlasını ve toz olanları önermiyorlar. Yeşil çayın faydalarına gelince, insan ömrünü uzatan sağlıklı bir bitkidir. Eğer diyet yapıyorsanız ara öğünlerde bir fincan yeşil çay içmeniz yağların ve toksinlerin vücudunuzdan atılmasını kolaylaştıracaktır.

4.HER GÜNÜNÜZE KAHVALTIYLA BAŞLAYIN

 Sabah kalktığınızda ilk iş hareket etmek olsun. Daha sonra diyet listenizdeki kahvaltı mönüsünü hazırlayıp güne güzel bir kahvaltıyla başlayın. Dr. Mehmet öz kahvaltı yapmayanların hiçbir zaman sağlıklı bir şekilde kilo veremeyeceğini söylüyor. onun için muhakkak sabah kahvaltınızı atlamayın.

5.KİLO VERİRKEN ÖZELLİKLE YENMEMESİ GEREKEN YİYECEKLER

 Hamur işlerinden, kızartmalardan, yağlı süt ürünlerinden, kırmızı et, rafine un ve mamullerin den, şekerli gıdalardan, çikolata, bal, reçel, muhakkak kaçının ve hayatınızdan çıkarın. Özellikle beyaz ekmek, fıstık ezmesi, kesinlikle kaçınmanız gereken gıdaların başında geliyor.

6.KİLO VERİRKEN HANGİ YİYECEKLERİ YEMELİYİM?

A.Yağsız süt ürünleri.

B.Fırında yağsız ve ızgarada pişirilen gıdalar. Haşlama, buğulama.

C.Tam tahıl ürünleri.  Kahverengi pirinç, kepekli makarna, tam buğday ekmeği, müsli,yulaf ezmesi,tam çavdar,tam arpa, patlamış mısır,bulgur.

7.KİLO VERMENİN EN İYİ YOLU NEDİR?

Bunu şu şekilde de kullanabiliriz. Yağ yakmak için ne yapmalıyım. En etkili yollarından biri egzersiz yapmaktır. Kendinizi spor salonuna kaydettirerek ödüllendirebilirsiniz. Yada iyi bir diyetisyenden yardım alarak zayıflayabilirsiniz. Eğer spor yapmaya vaktim yok diyorsanız günlük eşiniz dostunuzla yapacağınız tempolu yürüyüş de kilolarınızın çok çabuk şekilde yakılmasını sağlayacaktır.

8.STRESSİZ BİR YAŞAM SÜRMEYE ÇALIŞIN

Stresli bir yaşam sürmek kilo problemlerini tetiklemede baş sebeplerden biridir. Tabi bu öyle çokta kolay değil. Stresin yaşamımızla doğrudan ilişkisi vardır. Stresi tamamen ortadan kaldıramayız ama başa çıkmayı öğrenmemiz gerekir. Başarısızlık, ailesel problemler, iş yaşantısında yada ilişkilerimizde bizi zorlayan etkenlerden bir kaçıdır. Bu yeme davranışlarımızı da otomatik olarak etkiliyor. stresli insanlar çoğaldıkça kilo problemi de artarak baş gösteriyor. Eğer stresinizi yönetemiyorsanız, sağlıklı beslenemez,kilo artışına engel olamazsınız.Bu sebeple sizi strese sokan tüm olaylardan uzak durmaya çalışın.

9.HAZIR GIDALARI HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Hızlı bir şekilde tüketmek için aldığımız hazır gıdalar sağlığımızı ciddi bir şekilde etkileyebilir. Hazır gıdaların içeriğindeki, katkı maddeleri nedeniyle çok çabuk kilo aldırır. Hızlı yağ yakmak isteyen bizleri çok zor durumlarda bırakır. Yağ yakmak için yürüyüş ve yağ yakmak için spor’da bu yağların yakılmasını engelleyemez. O yüzden hazır gıdaları ve abur cuburları hayatımızdan çıkarmalıyız.

10.YAVAŞ YEMEK YİYİN

Bilimsel bir açıklamaya göre hızlı yemek yiyen insanların daha fazla kilo aldığını ispatlamıştır. Yemek yeme alışkanlığınızı tamamen değiştirin ağır ve uzun süre çiğnenerek yenen yemekler, zayıflamaya ve sağlıklı beslenmeye giden yoldur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir